Cukkerberg hirtelen megvilágosodott és rájött, hogy sose volt woke
A legnagyobb kárt a tényleges baloldalnak okozta, gyakorlatilag kinyírta.
Sérült a magyar államot beperlő vallási közösségek egyesülési- és vallásszabadsága azáltal, hogy az új egyházjogi törvény megfosztotta őket egyházi státusuktól – mondta ki a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság.
Több kisegyház fordult a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bírósághoz, amiért az új egyházügyi törvény értelmében csak a bevett, közfeladatot ellátó egyházak kapnak állami támogatást. Az egyházi minőségről már nem a bíróságok, hanem a parlament dönt, így fellebbezésre sincs lehetőség. A változtatás célja a kormány indoklása szerint az volt, hogy a „bizniszegyházak” ne tudjanak az állami támogatásokkal és kedvezményekkel visszaélni.
A strasbourgi bíróság keddi ítéletében kimondta: a szabályozás sérti a vallásszabadságot és az egyesülési szabadságot. A bírák szerint a magyar állam nem tudta megfelelően bizonyítani, hogy ne lett volna kevésbé drasztikus megoldás arra, hogy az állami támogatással visszaélő közösségeket kiszűrje.
A bíróság azt is kifogásolta, hogy a bíróságok helyett a parlament dönt az egyházak elismeréséről, mert így a vallási közösségeknek lobbizniuk kell ezért az Országgyűlésben. A testület emellett diszkriminatívnak találta a törvényt, mert a kisebb egyházakat hátrányosabb helyzetbe hozta a nagyoknál.
A felperes egyházak szerint a támogatás megvonásával, illetve csökkentésével a tulajdonhoz való joguk is sérült, de a bíróság ezt nem tartotta megalapozottnak.
A strasbourgi döntés nincs hatással a törvény hatályára, az Európai Emberi Jogi Bíróság ugyanis nem semmisíthet meg törvényeket, legfeljebb kártérítés fizetésére kötelezheti az országot. Erről viszont nem döntöttek – foglalja össze az Index.
Korábban már a magyar Alkotmánybíróság is foglalkozott a törvénnyel, viszont a testület által kifogásolt részeket az Alaptörvény ötödik módosításával alkotmányos szintre emelte a jogalkotó.